Diderot Etkisi

25 Haziran 2023 0 ile syildirimlar

İlk vosvosumu aldığımda paslanmaya başlayan arka tamponumu değiştirmek istedim ve nispeten daha iyi olan ön tamponum da artık gözüme yeterince parlak gelmemeye başladı.Bu iş, diğer nikelaj parçaları ve onlarla bütünleşen eskimiş parçaları değiştirme silsilesi şeklinde devam etti.

Bu etkiyi ilk kaleme alan Diderot bakın durumu nasıl tanımlıyor:

Etki, Diderot’un “Eski Sabahlığımı Bırakırken Duyulan Pişmanlıklar” adlı denemesinde ilk kez anlatılmıştır. Burada güzel bir kırmızı sabahlık hediyesinin, sonunda onu borca sürükleyen beklenmedik sonuçlara yol açtığını anlatır. Başlangıçta hediyeden memnun olan Diderot, yeni giysisine duyduğu memnuniyeti yavaş yavaş kaybetti. Yeni şık sabahlığına kıyasla, diğer eşyaları eskimiş gibi görünmeye başladı ve yeni sahip olduğu şıklığa ve tarza ulaşamadıkları için onlarla memnuniyetsiz hale geldi. Örneğin, eski saman sandalyesini Fas derisi kaplı bir koltukla değiştirdi; eski masası pahalı yeni bir yazı masasıyla yer değiştirdi; eskiden sevdiği baskılar, daha maliyetli baskılarla değiştirildi ve böyle devam etti. Diderot şöyle yazar: “Eski sabahlığıma tam anlamıyla hükmediyordum ama yeni olanına köle oldum… Ani zenginliğin bulaşıcılığından sakının. Fakir adam görünüşü düşünmeden rahatça yaşayabilir, ama zengin adam sürekli bir gerilim altındadır.”

Bir tampon ya da başka bir ihtiyaç için lütfen öncelikle ihtiyaç sıralamanızda nerede durduğunu değerlendirin ve bu değişimin sizi anlık mı yoksa uzun vadede mi mutlu edeceğini bir kez daha düşünün.Unutmayın, üretilen her ürün dünyamıza, suyumuza toprağımıza zarar vermeye devam ediyor.